Mama Diaries

Saturday, April 18, 2015

The Twenty-Six Dollar Burger

My family and I went out to eat at a rather pricey restaurant.  Instead of getting something out of the ordinary, my son opted for a burger.

I looked at the menu. "Twenty-six dollars for a burger?" I said. "This had better be the best burger you've ever  had in your life!"

The burger came. It was quite substantial, but in my opinion, not worth twenty-six dollars. My son ate about half of it. I shook my head. "Are you kidding?" I asked. "You're only going to eat thirteen dollars worth of a twenty-six dollar burger?"

He grinned at me, and picked up the remaining part of the bun. "Well, I could give you a bun in your hair. Then you'll have a thirteen dollar hair-do, which will make up for the part I didn't eat. That's cheap!"

Right. A great deal! Too bad I didn't take it.
   

52 comments:

  1. That is one expensive burger! Your son also has a wonderful sense of humor!

    ReplyDelete
    Replies
    1. I couldn't believe how much it was! Yes, my boy is a real comedian!

      Delete
  2. I thought he was gonna take it home for the cat of Schultz

    ReplyDelete
    Replies
    1. Bootsy prefers fish or chicken. Schultz might've enjoyed it, though.

      Delete
  3. I agree. That's a lot for a burger. Kobe beef, perhaps?

    ReplyDelete
    Replies
    1. I think it was just because it was in a high-end restaurant.

      Delete
  4. Not a chance I would've let him order. No burger is worth that unless it was Kobe beef.

    ReplyDelete
    Replies
    1. We were on vacation, so that's the only reason I let him get it.

      Delete
  5. It would be awful to pay $26 for a burger only for it to give you indigestion. Glad you didn't have a $13 haird do though.

    Yvonne.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I probably would've spent another $26 undoing the hairdo if I had let him do it!

      Delete
  6. Haha that is a great deal/what a cutie:)

    ReplyDelete
  7. Wow, that is a super expensive burger. Cheaper than many a haircut though lol

    ReplyDelete
    Replies
    1. I had never seen a $26 burger. I'm still in shock!

      Delete
  8. I think I'd rather just ask for a to go box than where part of a burger in my hair. LOL
    Visit me at: Life & Faith in Caneyhead
    I am Ensign B of Tremps' Troops
    with the A to Z Challenge

    ReplyDelete
    Replies
    1. Yes. I don't think a burger in the hair would be a good thing!

      Delete
  9. Holy moly! That must've been one heck of a restaurant. But not as impressive as that hair accessory would've been! lol! Bubba!!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Supposedly, it was one of the best on Hilton Head. But the burger was definitely not worth that much!

      Delete
  10. Yikes, I've never heard of a $26. burger! Only Bubba would think of using part of it to give you a new look!

    ReplyDelete
  11. Your son is funny... however; I would have been wrapping the burger up and taking it home for his lunch lol... WOW... slightly expensive to say the least xox

    ReplyDelete
    Replies
    1. If we had been closer to home, that's exactly what we would've done.

      Delete
  12. Your son sounds so much like my daughter... only for her it was chicken tenders! Thankfully she has learned to enjoy things like shrimp and salmon as she's gotten older.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I think the fish was cheaper than the burger!

      Delete
  13. Now I am very curious about that burger. LOL

    ReplyDelete
    Replies
    1. If you ever visit Hilton Head, go to Red Fish. You can try it for yourself.

      Delete
  14. I'm pretty impressed he knew that hair can be put into a bun also. Albeit...not the same bun as a hamburger...

    ReplyDelete
    Replies
    1. His sister puts her hair in a bun all the time, so he knows all about hair buns.

      Delete
  15. I can't imagine what a regular entree would cost if burgers are $26!

    ReplyDelete
    Replies
    1. They ranged from $24 to $40. An expensive place for sure!

      Delete
  16. A bun in the hair. OK, it took me a minute to get it. He's good!

    ReplyDelete
  17. Hahaha! That's so cute, Sherry! Have you heard of the $100 burger? I'm not kidding, but my friend tried!

    ReplyDelete
    Replies
    1. A $100 burger? Seriously? No, I've never heard of it. Where did your friend go to get that?

      Delete
  18. Yikes! That's an expensive burger!

    ReplyDelete
  19. Smart kid! Isn't there a $777 burger in Vegas or somewhere? No thanks.

    ReplyDelete
    Replies
    1. A $777 burger in Vegas? That's crazy! I have to wonder how many people would buy it!

      Delete
  20. Replies
    1. My thoughts, too. I had the fish. Much better! And less expensive.

      Delete
  21. Wow, that's an expensive burger. :-)

    ReplyDelete
  22. Looks like you've got a real businessman on your hands there ;)

    ReplyDelete
  23. Oh, my gosh! I thought the title was a tease. Was the burger made out of unicorn meat? How can one burger cost $26.00? That is not a place where I can afford to eat.

    Scribbles From Jenn - Visiting from the A to Z Challenge

    ReplyDelete
    Replies
    1. It was big! Who knows? Maybe it was made from unicorn meat.

      Delete
  24. $26 for just a burger?! Starving artist me would never be able to afford that restaurant, haha.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I hear you! Good thing my husband isn't a starving artist!

      Delete
  25. Not sure how much $26 was in pounds sterling I had to Google it and discovered $25 was about £16.76. Interesting to know that for a wash, cut and blow dry (plus tip) my last trip to the hairdressers two weeks ago was £23.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I'd say the burger was definitely overpriced. Your trip to the hairdresser was a much better deal!

      Delete
  26. I'm not able to wrap my brain around that price tag.

    ReplyDelete
  27. Wow, that's big and expensive. Surely you asked for a doggie bag.

    ReplyDelete